Aby rozluźnić kręgosłup szyjny, najlepiej jest codziennie wykonywać kilka ćwiczeń.
Czy odczuwasz ból w szyi?
Twój fizykoterapeuta zaleci skuteczne ćwiczenia. Ćwiczenia te pozwolą Ci rozluźnić kręgosłup szyjny i zapomnieć o bólu. Wystarczy kilka ćwiczeń dziennie. Jeśli przez cały dzień odczuwasz ucisk w okolicy szyi, nie musisz od razu zażywać środków przeciwbólowych. Można skorzystać z masażu, ale jeśli ból nie ustępuje, można spróbować sprawdzonych ćwiczeń w domu.
Ból kręgosłupa szyjnego może mieć wiele przyczyn
Jest on zwykle spowodowany sztywnością mięśni, często po długotrwałym przebywaniu w niewygodnej pozycji. Ten obszar ciała jest obciążany niemal bez przerwy. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, rzadko się ruszasz lub rzadko wstajesz z fotela, może to prowadzić do sztywności mięśni.
Może się ona nasilać, jeśli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację. Może to prowadzić do bólu przewlekłego. Jak sobie z nim radzić? W dalszej części rozdziału znajdziesz rozwiązanie. Wiele schorzeń może być spowodowanych stylem życia, w tym sztywność mięśni.
Unikanie aktywności fizycznej i mało ruchu może sprawić, że mięśnie staną się słabsze i bardziej podatne na urazy lub przeciążenia. Sztywność kręgosłupa szyjnego może być również spowodowana nieprawidłową postawą lub niewygodnym długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej.
Jest to częsty objaw po długich podróżach, zwłaszcza jeśli jesteśmy kierowcą. Zmiana pozycji może być trudna. Może się to również zdarzyć, gdy budzimy się ze złej pozycji podczas snu. W ramach pierwszej pomocy można spróbować ćwiczeń, które złagodzą ból.
Jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, należy udać się do specjalisty. Aby złagodzić ból i zmniejszyć napięcie, można rozciągać mięśnie szyi.
Jak złagodzić ból szyi
Znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mógł zacząć. Można stanąć lub usiąść. Ramiona powinny być lekko cofnięte, a klatka piersiowa uniesiona do przodu. Następnie delikatnie pochyl głowę w kierunku prawego ramienia. Teraz wróć do naturalnej pozycji. Jeśli poczujesz opór, zatrzymaj głowę.
Następnie należy obrócić głowę. Oczy skieruj w prawo, spójrz przed siebie, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Następnie obróć głowę w lewo. Połóż dłoń na czole, złap za uszy, a następnie cofnij głowę w kierunku ramion. Pozostań w tej pozycji przez chwilę. Wykonaj ruch odwrotny.
Chociaż to ćwiczenie może wydawać się trudniejsze niż inne, nie pozwól, aby Cię to zniechęciło. Prawą ręką chwyć tył czaszki łokciem z przodu. Teraz pociągnij łokieć w lewą stronę. Pozostań w tej samej pozycji. Powtórz tę czynność drugą ręką w odwrotnym kierunku.
Połóż dłonie z tyłu szyi, a następnie umieść na niej kciuki. Następnie powoli poruszaj głową w lewo i w prawo. Każde ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Należy to robić ostrożnie i delikatnie. Ćwiczenie to nie powinno być wykonywane na innych osobach. Jeśli nadal odczuwasz ból, skonsultuj się ze specjalistą.
Comments are closed.