Wykorzystaj to i zapomnij o chorobach. Czosnek w polskiej kuchni nie jest szczególnie doceniany. A szkoda. Jego zdrowotne właściwości są bowiem znane od lat.

W okresie jesienno – zimowym nasz organizm jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju przeziębienia, choroby.

Jest to czas, w którym nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników pokarmowych zawartych w świeżych warzywach, czy owocach. W ostatnich latach nauczyliśmy się też walczyć z infekcjami poprzez środki farmakologiczne, suplementy diety. A przecież choroby były i wcześniej. Jak w walce z nimi radziły sobie nasze babcie i prababcie?

Skarby ukryte w czosnku

Czosnek jest warzywem bardzo często wykorzystywanym do sporządzania potraw. Jego specyficzny smak i aromat nie każdemu przypada go gustu. Jednak oprócz zalet w kuchni to podstawowy środek, jaki niegdyś był stosowany w leczeniu przeziębień, zapalenia oskrzeli, grypy.

Doskonale sprawdzał się także przy obniżaniu ciśnienia tętniczego, bólach stawowych, kości. Swoje zalety zawdzięcza allicynie, substancji 15 razy mocniejszej niż penicylina pod względem właściwości bakteriobójczych. Odkryto również, że osoby częściej używające czosnku, nie mają problemu z nadmiarem apetytu.

Używa się go obecnie w terapii cukrzycowej do obniżania i regulacji poziomu glukozy we krwi, oraz w alergologii. Kolejnym wielkim jego atutem jest ogólna poprawa funkcjonowania naszego układu odpornościowego.Ten skarb skrywany jest niemalże w każdej kuchni. Może nadszedł czas, abyśmy spróbowali przekonać się o jego zaletach na własnej „skórze”.

Co skrywa liść laurowy

Właściwości zdrowotne liść laurowy zawdzięcza między innymi obecności substancji eugenol i linalol, które pomagają zwalczać wiele dolegliwości. Olejki liścia laurowego, zwanego inaczej bobkowym są szeroko wykorzystywane w kosmetologii do leczenia trądzika i innych zmian skórnych.

Poprawiają kondycję włosów oraz paznokci. Laur posiada właściwości przeciwzapalne, bakterio i grzybobójcze. Wspomaga nas w walce z chorobami sercowo – naczyniowymi, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. To tylko niektóre zalety zdrowotne liścia. Poza tym, to doskonała przyprawa w kuchni. Nie ma zapewne domu, w którym nie gości on na co dzień.

Napar z czosnku i liścia laurowego

Przygotowanie tej zdrowotnej i aromatycznej herbatki jest bardzo proste. Wystarczy, że posiadasz w swojej kuchni następujące składniki:

  • 3 suszone liście laurowe,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1/2 litry wody

Do wrzącej wody wrzucamy liście laurowe i gotujemy je mniej więcej trzy minuty. Czosnek obieramy, miażdżymy i przesypujemy do gotującego się naparu. Wyłączamy gaz i przykrytą herbatkę odstawiamy do ostygnięcia. Wskazane jest picie takiego naparu w ilości dwóch szklanek dziennie, po wcześniejszym osłodzeniu miodem.

Czy każdy może pić herbatę z czosnku i liścia laurowego

Nie zawsze to co dobre i skuteczne dla jednych, może być stosowane przez wszystkich. Należy pamiętać, iż w przypadku zażywania jakichkolwiek leków na stałe, warto wcześniej skonsultować to z lekarzem prowadzącym.To co jednym pomoże, w tym przypadku może zaszkodzić.

Naparu nie powinny pić również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Istotną rzeczą jest utrzymywanie zalecanej dawki maksymalnie dwóch szklanek dziennie. Wypicie większej ilości może spowodować senność i dyskomfort w postaci bólu głowy, który przechodzi jednak dość szybko.

Copy
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!