Zalecenie Fizjoterapeuty – proste ćwiczenia na pomoc w bólach pleców i stawów.
Niski stopień aktywności fizycznej lub praca siedząca powodują szereg schorzeń, z którymi zmaga się wiele kobiet. Do najczęstszych z nich należą bóle nerwu kulszowego, ból miednicy oraz odcinka lędźwiowego.
Dolegliwości te nasilają się u kobiet po pięćdziesiątym roku życia, to właśnie dla nich Fizjoterapeuci dedykują poniższy zestaw ćwiczeń. Choć ćwiczenia zaprojektowane zostały z myślą o konkretniej grupie odbiorczyń – sprawdzą się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Dzięki stosowaniu się do zaleceń Fizjoterapeutów, można zauważyć redukcję bólu pleców, bólu zlokalizowanego w barku lub kolanie. Ponadto ćwiczenia okazują się być pomocne w schorzeniach takich jak zapalenie i ból nerwu kulszowego.
Dodatkowym atutem regularnej aktywności jest wzmocnienie mięśni miednicy. Nie można zapominać również o pozytywnych skutkach takich jak: wyszczuplenie nóg, relaks po ciężkim dniu, poprawa krążenia oraz walka z żylakami.
Ćwiczenia są proste, a ponad to w krótkim czasie prowadzą do redukcji dolegliwości bólowych oraz odblokowania nerwu kulszowego.
Fizjoterapeuci zalecają codzienne wykonywanie zestawu ćwiczeń. Koniecznym jest odpowiednie wykonywanie ruchów w zakresie na jaki pozwala własne ciało – w taki sposób, aby ćwiczenia nie powodowały bólu. Ważnym jest tolerowanie ograniczeń zakresu ruchów i unikanie poczucia bólu podczas aktywności fizycznej. W ten sposób ćwiczenia pozytywnie wpłyną na ogólną kondycję kręgosłupa.
Ważne: w początkowej fazie ćwiczeń niektóre pozycje mogą okazać się być zbyt wymagające. Jeśli aktywność fizyczna pojawiała się w naszym życiu sporadycznie – fakt, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać zbyt długo w niektórych pozycjach jest całkiem normalny. W przypadku stwierdzonych chorób kręgosłupa, bądź dolegliwości z nim związanych – skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Program ćwiczeń
Należy położyć się na plecach, nogi zgiąć w stawie kolanowym. Podczas wykonywania wdechu – podnosimy rękę i ostrożnie opuszczamy ją do tyłu, następnie przywracamy rękę do pierwotnego położenia podczas wykonywania wydechu. Dla widocznych rezultatów ćwiczenie należy wykonywać przez 30 sekund na każdą rękę.
Uwaga! Pamiętaj, aby nie kłaść rąk całkowicie na podłodze. Podczas ćwiczenia dotykamy powierzchni podłogi i delikatnie odkładamy dłoń, przez co mięśnie rąk pozostaną napięte i pobudzone do pracy. Należy zwracać szczególną uwagę na położenie kręgosłupa – musi on mocno przylegać do podłogi, nie wolno odrywać od maty pleców ani ramion.
Do kolejnego ćwiczenia należy podnieść obie ręce jednocześnie – dokładnie z opisem ćwiczenia powyżej. Ruch wykonywany podczas ćwiczenia powinien być całkowicie płynny.
Wykonywanie tego ćwiczenia jest gwarancją na wzmocnienie barków i poleca się je szczególnie osobom, które cierpią na: artretyzm, chorobę zwyrodnieniową stawów oraz cierpiącym z powodu dokuczającego bólu barku. Ćwiczenie należy wykonywać przez 1 minutę.
Ręce należy ułożyć na boki i przywrócić je do pozycji początkowej, stale utrzymując napięcie mięśni. Pamiętaj, aby nie kłaść rąk na podłodze! W czasie wykonywania tego ćwiczenia, możliwe jest odczucie lekkiego pieczenia, jednak niekomfortowe odczucie zniknie natychmiast po zakończeniu treningu.
Kontroluj prawidłowe oddychanie i płynne wykonywanie ruchów.
Kolejne ćwiczenie wymaga utrzymania uniesionych rąk rozłożonych na całej szerokości maty. W tej pozycji należy delikatnie ruszać dłońmi w tym samym czasie w górę i w dół. Ćwiczenie należy wykonywać przez minutę. Utrzymaj ręce w tej samej pozycji! Następnie ręce należy rozciągnąć na boki, dłońmi skierowanymi w dół i kontynuować ruch góra-dół.
Kolejnym ćwiczeniem jest odwrócenie dłoni i wykonywanie tego samego ćwiczenia przez 1 minutę.
Po wykonaniu powyżej opisanych ćwiczeń, ręce należy położyć za głową i będąc w tej pozycji wziąć głęboki oddech. Następnie ręce płynnie opuszczamy, tak aby nie dotknąć powierzchni podłogi. Ćwiczenie wykonujemy przez 1 minutę.
Celem wzmocnienia dna miednicy należy podnieść jedną nogę i wykonywać ruch polegający na odsuwaniu i przysuwaniu jej do siebie z powrotem. Ćwiczenie wykonujemy przez 2 minuty z każdą nogą. Ważne: upewnij się, że podczas ćwiczeń miednica się nie porusza!
Następne ćwiczenie polega na rozłożeniu nóg na boki i delikatnym ich łączeniu. Należy złożyć nogi razem, trzymając napięte mięśnie brzuch. Wykonywanie tego ćwiczenia poprawia metabolizm i usprawnia przepływ limfy w organizmie.
Comments are closed.