Deser z makiem sprawdzi się idealnie nie tylko w święta – Wystarczy chwila, by wykonać ten szybki i efektywny przepis.
Drożdżowe makowe ślimaczki to doskonały pomysł na szybką i prostą w wykonaniu słodką przekąskę do popołudniowej kawki lub herbatki.
Część osób widząc w przepisie ciasto drożdżowe ma pewną obiekcję, czy aby na pewno uda im się właściwie przygotować ciasto. Korzystając z tego przepisu nabierzemy pewności siebie i często będziemy sięgać po ten sprawdzony przepis naszych babć. Tym bardziej, że połączenie ciasta drożdżowego z makiem smakuje doskonale.
Do wykonania ciasta potrzebne będą:
- ok. 500 dag mąki w temperaturze pokojowej.
- 4 łyżki cukru,
- 1 cukier waniliowy,
- 2 łyżeczki suchych drożdży,
- 2 całe jajka,
- 250 ml (1 szklanka) mleka,
- 100 g margaryny,
- 50 ml ciepłej wody,
- 1 łyżka oleju słonecznikowego
Do wykonania nadzienia:
- 200 g maku,
- 260 g chałwy.
Przygotowanie:
Drożdże rozprowadzamy w ciepłej wodzie, dodajemy 1 łyżkę cukru i około pół szklanki mąki. Mieszamy. W ten sposób przygotowujemy rozczyn, który odstawiamy do wyrośnięcia. W międzyczasie roztapiamy w małym garnczku margarynę, podgrzewamy mleko i ubijamy jajka z cukrami do uzyskania puszystej masy.
Pozostałą mąkę wsypujemy do głębszej i większej miski, wlewamy podrośnięty rozczyn, ciepłe mleko i wyrabiamy ręką. Po uzyskaniu jednolitej gęstej konsystencji, wlewamy ubitą masę jajeczną i olej. Wyrabiamy dokładnie, aby dostarczyć do ciasta jak największej ilości powietrza.
Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. W tym czasie możemy przystąpić do przygotowania masy makowej. Mak zalewamy wrzącą wodą i gotujemy do momentu, aż mak będzie się rozcierał w palcach około 10 minut. Odsączamy go na sitku.
Następnym krokiem jest umieszczenie maku i chałwy w blenderze, w celu dokładnego połączenia obu składników. Kiedy ciasto powiększy dwukrotnie swoją objętość, wykładamy na podsypaną mąką stolnicę. Dzielimy ciasto na mniejsze kawałki, które wałkujemy nadając mu owalny kształt.
Nakładamy masę makową i zwijamy ciasto w rulon. Kroimy w poprzek na krążki szerokości około 1,5 do 2 cm. Układamy je na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Pozostawiamy odstęp, ponieważ ciasteczka przed włożeniem do piekarnika muszą jeszcze podrosnąć. Każdy ze ślimaczków smarujemy masą.
Comments are closed.