Ich smak powala na kolana: Pierożki leniwe z przepisu mojej babci – nie jadłam nigdy lepszych.
Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa smaku pierożków leniwych, lepionych przez babcię lub podawanych w przedszkolu? Polanych masłem lub gęstą, kwaśną śmietaną, na słodko lub bardziej wytrawnych?
Klasyczny przepis, którego autorką była Marta Norkowska, wymagał utarcia funta twarogu z ćwiercią funta mąki, 5 żółtkami i masłem. Autorka tego liczącego ponad 100 lat przepisu zalecała podawanie swojego specjału ze zrumienioną bułką tartą, bitą śmietaną oraz cukrem z cynamonem. Cóż to musiał być za zapach!
Zdecydowanie warto sobie przypomnieć również smak, szczególnie, że pierożki są nie tylko pyszne i proste w przygotowaniu, ale również niedrogie.
Składniki na ciasto:
- ¼ kg twarogu
- 50 g mąki
- 2 żółtka
- sól do smaku
Do podania:
- masło
- bułka tarta
Sposób przygotowania:
Składniki ciasta wymieszaj w misce, następnie wyrób gładkie ciasto. Umieść ciasto na podsypanym mąką blacie lub stolnicy. Uformuj z niego cienkie wałeczki. Spłaszcz je lekko nożem i pokrój ukośnie w niewielkie pierożki.
Jeśli użyjesz noża z ząbkowanym ostrzem, kluseczki będą mieć ładnie pofalowane brzegi. Gotowe leniwe wkładaj partiami do garnka z wrzącą, lekko osoloną wodą i gotuj do wypłynięcia. Podczas gotowania zamieszaj delikatnie, aby nie przykleiły się do dna garnka.
Comments are closed.