Jak zrobić kluski śląskie aby wyszły puszyste i miękkie. Przepis od mojej babci. Są przepyszne
Kluski śląskie są znaną i lubianą potrawą w całej Polsce. Sekret ich smaku tkwi w tym, że są niezwykle miękkie i puszyste – jak chmurka.
Jak wskazuje ich nazwa, zostały wymyślone na Śląsku, a pierwszy raz zrobiono je w XIII wieku w Raciborzu. Obecnie są wpisane na listę tradycyjnych produktów dwóch polskich województw – śląskiego i opolskiego.
Historia dziurki
Na myśl o kluskach śląskich przed oczami pojawia nam się obecna w nich dziurka. Wiele osób zastanawia się, jakie jest jej przeznaczenie.
Najbardziej rozsądnym wyjaśnieniem jest te, w którym mówi się, że jest ona miejscem na sos. Inni tłumaczą, że pozwala ona na równomierne gotowanie się kluski. Mówi się również, że dziurka nadaje kluskom atrakcyjnego wyglądu.
Kluski śląskie – idealny przepis
Składniki:
- ziemniaki
- jajko
- mąka ziemniaczana
- sól
Sposób przygotowania:
Ziemniaki wrzucamy do garnka z wodą, wsypujemy sól do smaku i gotujemy do miękkości. Ugotowane ziemniaki wyciskamy przez praskę lub dokładnie ubijamy przy użycia tłuczka. Tworzymy z ziemniaków kulę i dzielimy ją na 4 części. Jedną z nich odkładamy.
Na stolnicę wysypujemy mąkę ziemniaczaną i wyrabiamy ciasto. Wbijamy do niego jajko, dodajemy odłożoną wcześniej ćwiartkę i ponownie zagniatamy. Formujemy małe kluseczki, w każdej z nich przy pomocy kciuka robimy dziurkę na sos.
Gotowe kluski wrzucaj na wrzącą osoloną wodę, gotuj 2 minuty od wypłynięcia. Staraj się uważać na to, by kluseczki nie przykleiły się do dna garnka. Gotowe kluski podaje się z sosem.
Comments are closed.