11 domowych i szybkich sposobów, które pomogą w walce z obrzękami i wyciągną wodę z organizmu
Gromadzenie się płynów w organizmie prowadzi do zatrzymania w nich wody, co może powodować między innymi obrzęki dłoni, kostek, stóp, jak i wystąpienie pod oczami.
W przypadku pań takie zatrzymanie wody może wystąpić podczas trwania ciąży lub przed okresem. Przekłada się to nie tylko na wyższą wagę ciała, ale też na obciążenie serca i narządów wewnętrznych. Takie gromadzenie się płynów i w efekcie zatrzymanie wody w organizmie często bierze się z braku równowagi pierwiastków: potasu i sodu.
Jednym ze sposobów na walkę z zatrzymywaniem płynów i obrzękami, które wynikają z powyższego problemu, jest połączenie rzodkiewki i soku z cytryny.
Potrzebne będą:
- 40 ml soku z cytryny
- 200 g czarnej rzodkiewki (czarnej rzodkwi)
Warzywo należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać do niego sok z cytryny i wymieszać. Taką mieszankę należy zażywać 4-5 razy w ciągu dnia po 30-40 gramów przez tydzień.
Na obrzęki – herbata z pietruszki
Wśród naturalnych diuretyków swoją skutecznością charakteryzuje się zdrowa natka pietruszki. Wystarczy przyrządzić z niej prostą herbatę, by powiedzieć: „stop” zatrzymywaniu wody w organizmie i obrzękom.
Potrzebne składniki:
- 500 ml wody
- 5 łyżeczek pietruszki
Przygotowanie
Wodę doprowadzić do wrzenia, wsypać do niej posiekaną pietruszkę. Wywar gotować przez 5 minut, wyłączyć. Schłodzić, po czym odcedzić. Taką herbatę należy pić minimum 3 razy dziennie. Jednak przy tym trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć, gdyż taka herbata nie jest odpowiednia dla wszystkich – nie sprzyja kobietom w ciąży. Lepiej nie przekraczać jednego litra herbaty pietruszkowej dziennie.
Jedzenie-sojusznik w walce z obrzękami
Łodyga selera
W selerze zawarta jest kumaryna pomagająca oczyścić organizm z nagromadzonej wody i przeciwutleniaczy. Sprawdza się przy problemach z trawieniem i wysokim ciśnieniem krwi.
Imbir
Ta roślina znana jest jako produkt moczopędny, który jest pomocny przy usuwaniu z organizmu wszelkich toksyn, jak i dla procesu trawienia.
Marchew
Bogactwo marchewki to zawarte w niej witaminy i przeciwutleniacze. Do tego stanowi źródło potasu, dzięki czemu pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Ogórki
W ogórkach znajdują się składniki odżywcze pomagające wypłukać kwas moczowy z nerek. Do tego zawierają kwas kawowy pomocny przy pozbyciu się zalegającej w organizmie wody. Do tego mają mało kalorii, więc polecane są osobom na diecie odchudzającej.
Cynamon
Przyprawa ta ma w sobie pomagający kontrolować apetyt chrom. Jego spożywanie wpływa też na zwiększenie odporności oraz pomaga w procesie detoksykacji.
Szparagi
W szparagach jest wiele potasu, który chroni przed niepotrzebnym zatrzymywaniem wody w organizmie.
Zielona herbata
Napój ten stanowi naturalny środek moczopędny, ponadto sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, więc powinna znaleźć się w codziennej diecie osób chcących schudnąć.
Mniszek lekarski
Mniszek także jest naturalnym środkiem moczopędnym, do tego używany jest w przypadku leczenia wielu schorzeń.
Arbuz
Owoc ten w 92% składa się z wody, do tego wykazuje działanie moczopędne i jest źródłem witamin i minerałów.
Siedem dni kuracji dla pożegnania nadmiaru płynów w organizmie
- Zbyt dużo sodu w organizmie może prowadzić do obciążenia serca i narządów wewnętrznych, objawia się także na zewnątrz poprzez obrzęki, przybieranie na wadze i cellulit.
- Na nierównomierne rozłożenie się tkanki tłuszczowej wpływa nadmiar zatrzymanej wody w organizmie i zaburzony bilans wodny.
- Taki rodzaj „otyłości” występuje dość często i występuje u tych z nas, którzy lubią używać w kuchni dużo soli.
- W zaledwie tydzień można jednak poradzić sobie z tym problemem. Przez ten czas warto pić odpowiednie płyny – najlepiej wodę.
- Cytryna, zielona herbata, imbir i arbuz są w stanie pomóc w zmniejszeniu ilości wody w organizmie, ale dla szybkiego efektu dobrze jest sięgnąć po liść laurowy.
- Jego połączenie z zieloną herbatą szybko pomaga pozbyć się problemu zatrzymania wody w organizmie, wpłynie na poprawę zdrowia, a przy tym też pomaga w uzyskaniu lepszej sylwetki.
Potrzebne składniki:
- 1-2 liście laurowe
- 3 łyżki zielonej herbaty
- 800 ml wody
- 1 laska cynamonu
Przygotowanie
Wodę zagotować, wrzucić do niej pozostałe składniki.
Przykryć i zaparzyć napar pod przykryciem przez 15 minut.
Odcedzić przez gazę lub sitko, pić 3 razy dziennie przez siedem dni: na czczo, po śniadaniu oraz przed spaniem.
Między kolejnymi takimi kuracjami należy zachować 1-2 tygodnie przerwy.
Zielona herbata i liść laurowy działają moczopędnie, cynamon nadaje wywarowi smak. Do tego jego zapach łagodzi apetyt. Taka herbata chroni przed przejedzeniem, pomaga przyspieszyć przemianę materii i – co najważniejsze – nie zawodzi przy usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Spróbuj sama!
Comments are closed.